Mingle Forum - en to fr_FR translation catalogue (317 entries)

en: 0 to disable
fr_FR: 0 pour désactiver

en: About
fr_FR: À propos

en: About Mingle Forum
fr_FR: A propos

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Add User Group
fr_FR: Modifier le groupe

en: Add category
fr_FR: Modifier les catégories

en: Add forum
fr_FR: Ajouter un forum

en: Add forum to
fr_FR: Ajouter le forum à

en: Add members
fr_FR: Ajouter des membres

en: Add moderator
fr_FR: Ajouter un modérateur

en: Add this post to
fr_FR: Supprimer ce message?

en: Add users
fr_FR: Ajouter des utilisateurs

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Ads
fr_FR: Annonces

en: Ads Option
fr_FR: Nom de l'option

en: Ads saved successfully
fr_FR: ajouté avec succès

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Allow Images to be uploaded:
fr_FR: Autoriser les images à être téléversé :

en: Allow others to view my profile?
fr_FR: Autoriser les autres à voir mon profil?

en: An error occured
fr_FR: Erreur

en: An unknown error has occured. Please try again.
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite. Réessayez de nouveau s'il vous plait.

en: Are you sure you want to remove this?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cela ?

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur:

en: Beginner
fr_FR: Débutant

en: Below you can modify/add your own CSS
fr_FR: Ci-dessous vous pouvez modifier / ajouter votre propre CSS

en: Biographical Info:
fr_FR: Biographie:

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category added successfully
fr_FR: Catégorie ajoutée avec succès

en: Check
fr_FR: Cocher

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Closed Categories (Admin posting only):
fr_FR: Catégories fermés (seul les Admins peuvent poster) :

en: Closed topic
fr_FR: Discussion fermée

en: Comma separated list of Category ID's (Ex: 1, 2, 3)
fr_FR: Liste des IDs de Catégories séparée par des virgules

en: Current Version:
fr_FR: Version actuelle:

en: Currently moderating
fr_FR: En cours de modération

en: DETAILS:
fr_FR: DÉTAILS:

en: Database server:
fr_FR: Serveur de la BDD:

en: Date format:
fr_FR: Format de date:

en: Date:
fr_FR: Date

en: Default date:
fr_FR: Date par défaut:

en: Delete
fr_FR: Surpprimer

en: Delete Topic
fr_FR: Supprimer la discussion

en: Disable Branding:
fr_FR: Activer la zone au-dessus du branding

en: Do not check this if this post has already been linked to the forum!
fr_FR: Ne cochez pas cette option si ce post a déjà été lié sur le forum !

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Post
fr_FR: Modifier

en: Edit Profile
fr_FR: Modifier le profil

en: Edit Signature:
fr_FR: Modifier la signature :

en: Edit User Group
fr_FR: Modifier le groupe

en: Edit forum
fr_FR: Modifier le forum

en: Edit forum options
fr_FR: Modifier les options du forum

en: Edit your forum options
fr_FR: Modifier les options du forum

en: Email:
fr_FR: Email

en: Embed Google Map
fr_FR: Insérer la carte Google

en: Embed YouTube Video
fr_FR: Ajouter une vidéo Youtube

en: Enable Area Above Branding
fr_FR: Activer la zone au-dessus du branding

en: Enable Area Above Breadcrumbs
fr_FR: Activer la zone au-dessus du fil d'Ariane

en: Enable Area Above Forum
fr_FR: Activer la zone au-dessus du forum

en: Enable Area Above Info Center
fr_FR: Activer la zone au-dessus du centre d'informations

en: Enable Area Above Quick Reply Form
fr_FR: Activer la zone au-dessus du formulaire de réponse rapide

en: Enable Area Below First Post
fr_FR: Activer la zone en dessous du premier post

en: Enable Area Below Forum
fr_FR: Activer la zone en dessous du forum

en: Enter Security Code: (required)
fr_FR: Code de sécurité:

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Errors:
fr_FR: Erreurs:

en: Feeds are disabled
fr_FR: Les flux sont désactivées

en: First
fr_FR: Premier de la liste

en: Forum Feed
fr_FR: Fil RSS du forum

en: Forum Home
fr_FR: Accueil

en: Forum Moved Down
fr_FR: Fil RSS du forum

en: Forum Moved Up
fr_FR: Fil RSS du forum

en: Forum Structure
fr_FR: Structure du forum

en: Forum Structure - Categories & Forums
fr_FR: Catégories et forums

en: Forum Topic:
fr_FR: Sujet du forum:

en: Forum Topics
fr_FR: Discussions

en: Forum added successfully
fr_FR: Forum ajouté avec succès

en: Forum post -
fr_FR: Discussions

en: Forum updated successfully
fr_FR: Forum mis à jour avec succès

en: Forums Latest Activity
fr_FR: Dernières activités du forum

en: Forums RSS
fr_FR: Fil RSS des forums

en: Forums deleted:
fr_FR: Forums supprimés:

en: GD Library is not installed
fr_FR: Librairie GD non installée:

en: Get More Skins
fr_FR: Avoir plus de Skins

en: Global Moderator added successfully
fr_FR: Modérateur Global ajouté avec succès

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
fr_FR: Modérateur Global: (peut modérer tous les forums)

en: Group
fr_FR: Groupes

en: Group Moved Down
fr_FR: Groupe déplacé vers le bas

en: Group Moved Up
fr_FR: Groupe déplacé vers le haut

en: Guest
fr_FR: Invité

en: HTML is allowed in all ad areas below
fr_FR: HTML est autorisé dans toutes les zones d'annonces ci-dessous

en: Hot topic
fr_FR: Discussion en vogue

en: How many items would you like to display?
fr_FR: Combien de messages voulez-vou afficher ?

en: IMPORTANT: Leave this option off if your permalinks are set to 'default'
fr_FR: IMPORTANT : Laissez cette option désactivée si vos permaliens sont réglés sur "par défaut"

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
fr_FR: Si vous avez activé "Inscription obligatoire pour poster" ci-dessus, désactiver ceci

en: Images:
fr_FR: Image

en: In Use
fr_FR: En cours d'utilisation

en: Info Center
fr_FR: Centre d'informations

en: Installed version:
fr_FR: Version installée:

en: Integrate WordPress Posts with Forum:
fr_FR: Intégrer les articles de WordPress avec le forum :

en: Jabber/google Talk:
fr_FR: Jabber/Google Talk:

en: Join the Forum discussion on this post
fr_FR: Rejoignez le forum de discussion sur ce post

en: Last
fr_FR: Dernier de la liste

en: Last post
fr_FR: Dernier message

en: Latest Member:
fr_FR: Derniers membres:

en: Latest Post by
fr_FR: Dernier message par

en: Latest posts
fr_FR: Derniers messages

en: Log out
fr_FR: Se déconnecter

en: Mark All Read
fr_FR: Marquer tout comme lu

en: Member successfully removed.
fr_FR: Membre supprimé avec succès.

en: Members
fr_FR: Membres

en: Members of the checked User Groups can post to the forums in this category:
fr_FR: Les membres du groupe coché ont accès aux forums dans cette catégorie:

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
fr_FR: Les membres du groupe coché ont accès aux forums dans cette catégorie:

en: Mingle Forum - Options
fr_FR: Mingle Forum >> Options de Skins

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
fr_FR: Mingle Forum >> Catégories et Forums

en: Mingle Forum >> General Options
fr_FR: Mingle Forum >> Options Générales

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
fr_FR: Mingle Forum >> Gérer les Modérateurs

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
fr_FR: Forum >> Groupes d'utilisateurs

en: Mingle Forum >> Skin options
fr_FR: Mingle Forum >> Options de Skins

en: Mingle Forum Ads >> options
fr_FR: Mingle Forum >> Options de Skins

en: Mingle Forum Post Options
fr_FR: Mingle Forum >> Options de Skins

en: Mingle Forum Skins:
fr_FR: Forum

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
fr_FR: Mingle Forum a une simple mission: RESTER SIMPLE! Il a été créé à partir de "WP Forum" et a été amélioré dans tous les recoins. Il supporte maintenant l'intégration avec ou sans le plugin "Mingle" (par Williams Blair). Aussi, je veux dire un grand merci à Eric Hamby pour son travail sur le script.

en: Mingle Forum version:
fr_FR: Version du Forum:

en: Moderator
fr_FR: Modérateur

en: Moderator NOT removed.
fr_FR: Modérateur NON supprimé?

en: Moderator added successfully
fr_FR: Modérateur ajouté avec succès

en: Moderator successfully removed.
fr_FR: Modérateur supprimé avec succès

en: Moderator successfully saved.
fr_FR: Modérateur sauvé avec succès

en: Moderators
fr_FR: Modérateurs

en: Moderators:
fr_FR: Modérateurs:

en: Modify
fr_FR: Modifier

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move Topic
fr_FR: Déplacer la discussion

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: My profile
fr_FR: Mon profil

en: NOTE: If you do not know what this is for, leave it blank
fr_FR: REMARQUE : Si vous ne savez pas ce que c'est, laissez ce champ vide

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name:
fr_FR: Nom

en: New Forum content -
fr_FR: Nouveau contenu sur le forum -

en: New Topic
fr_FR: Nouvelle discussion

en: New Topics since last visit
fr_FR: Nouvelles discussions depuis la dernière visite

en: New User's Title:
fr_FR: Titre du nouvel utilisateur:

en: New posts
fr_FR: Nouveaux messages

en: New posts since last visit
fr_FR: Nouveaux messages depuis la dernière visite

en: New topics since your last visit
fr_FR: Nouvelles discussions depuis votre dernière visite

en: Newbie
fr_FR: Nouveau

en: No members in this group
fr_FR: Aucun membre dans ce groupe

en: No moderators yet
fr_FR: Aucun modérateur pour l'instant

en: No new posts
fr_FR: Aucun nouveau message

en: No such user
fr_FR: Utilisateur introuvable

en: No such user:
fr_FR: Aucun utilisateur:

en: No topics yet
fr_FR: Aucune discussion pour l'instant

en: Normal topic
fr_FR: Discussion normale

en: Notify Admin on new posts:
fr_FR: Aucun nouveau message

en: Number of last posts on home:
fr_FR: Nombre de messages:

en: Number of posts for Hot Topic:
fr_FR: Nombres de messages pour les discussions en vogue:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
fr_FR: Nombres de messages pour les discussions très en vogue:

en: Number of posts:
fr_FR: Nombre de messages:

en: Number of threads:
fr_FR: Nombre de sujets:

en: Number of users:
fr_FR: Nombre d'utilisateurs:

en: Oops only Administrators can post in this Forum!
fr_FR: Oups. Seuls les administrateurs peuvent poster sur ce forum !

en: Option Input
fr_FR: Valeur de l'option

en: Option Name
fr_FR: Nom de l'option

en: Options
fr_FR: Options générales

en: Options successfully saved.
fr_FR: Options enregistrées avec succès.

en: Password:
fr_FR: Mot de passe:

en: Plugin Page:
fr_FR: Page du plugin:

en: Position:
fr_FR: Rang:

en: Post
fr_FR: Publier

en: Post Reply
fr_FR: Répondre au message

en: Post deleted
fr_FR: Message supprimé

en: Post new Topic
fr_FR: Créer une nouvelle discussion

en: Posted
fr_FR: Publié

en: Posts deleted:
fr_FR: Messages supprimés:

en: Posts in
fr_FR: Messages dans

en: Posts per page:
fr_FR: Messages par page:

en: Posts:
fr_FR: Messages:

en: Posts:
fr_FR: Messages:

en: Prevent lots of SPAM by making users wait a time period between posts.
fr_FR: Éviter beaucoup de SPAM en faisant attendre les utilisateurs une période de temps entre les messages.

en: Pro
fr_FR: Profil

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Profile Info
fr_FR: Infos du profil

en: Quick Reply
fr_FR: Réponse rapide

en: Quote
fr_FR: Citer

en: Quote from
fr_FR: Citation de

en: RSS feed
fr_FR: Fil RSS

en: Re-open
fr_FR: Réouvrir

en: Registered:
fr_FR: Enregistré:

en: Registration required to post:
fr_FR: Enregistrement requis pour publier:

en: Relevance
fr_FR: Pertinence

en: Remember Me
fr_FR: Se rappeler de moi

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove this Forum from your email notifications?
fr_FR: Supprimer cette discussion de vos alertes par courriel?

en: Remove this Topic from your email notifications?
fr_FR: Supprimer cette discussion de vos alertes par courriel?

en: Replies
fr_FR: Réponses

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply Content:
fr_FR: Réponse:

en: Requires
fr_FR: Requiert

en: Save Options
fr_FR: Sauvegarder les options

en: Save Post
fr_FR: Sauvegarder

en: Save User Group
fr_FR: Sauvegarder le groupe

en: Save forum
fr_FR: Sauvegarder le forum

en: Save options
fr_FR: Sauvegarder les options

en: Save user group
fr_FR: Sauvegarder le groupe

en: Screenshot
fr_FR: Capture d'écran

en: Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search forums
fr_FR: Rechercher dans les forums

en: Security Code:
fr_FR: Code de sécurité:

en: Security code does not match
fr_FR: Les codes de sécurité ne sont pas les mêmes

en: Select User group
fr_FR: Sélectionner le groupe

en: Select user
fr_FR: Sélectionner l'utilisateur

en: Show Avatars in the forum:
fr_FR: Afficher les avatars dans le forum:

en: Show Forum Login Form:
fr_FR: Afficher le formulaire "Se connecter" sur le forum :

en: Show new topics since your last visit
fr_FR: Montrer les nouvelles discussions

en: Show users Signature at the bottom of posts:
fr_FR: Montrer la signature à la fin des messages :

en: Show/Hide Header
fr_FR: Afficher/Cacher l'entête

en: Skin successfully activated.
fr_FR: Skin activé avec succès

en: Sorry, but you don't have access to this forum
fr_FR: Désolé, mais vous n'avez pas l'accès à ce forum

en: Sorry. you don't have permission to post.
fr_FR: Désolé. Vous n'avez pas la permission pour publier

en: Spoiler
fr_FR: Objet caché

en: Started by
fr_FR: Créé par

en: Statistic
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: Statut

en: Sticky
fr_FR: +Important

en: Sticky Topics
fr_FR: Discussions du moment

en: Subforums
fr_FR: Sous-forums

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject:
fr_FR: Sujet:

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submit Quick Reply
fr_FR: Réponse rapide

en: Subscribe
fr_FR: Souscrire

en: Summary
fr_FR: Sommaire

en: Support Forum:
fr_FR: Forum de support:

en: TOPIC CLOSED
fr_FR: DISCUSSION FERMÉE

en: There are no User Groups
fr_FR: Il n'y a pas de groupes d'utilisateurs

en: This will notify you of all new Topics created in this Forum. Are you sure that is what you want to do?
fr_FR: Cela va vous informer de tous les sujets créés dans ce forum. Etes-vous sûr que c'est ce que vous voulez faire ?

en: This will notify you of all responses to this Topic. Are you sure that is what you want to do?
fr_FR: Cela va vous informer de toutes les réponses à cette rubrique. Etes-vous sûr que c'est ce que vous voulez faire ?

en: Threads deleted:
fr_FR: Sujets supprimés:

en: Threads per page:
fr_FR: Sujet par page:

en: Time limit between posting:
fr_FR: Délai entre deux posts :

en: Title to display in the sidebar:
fr_FR: Titre à afficher dans la barre latérale:

en: To help prevent spam, we require that you wait
fr_FR: Pour éviter le spam, nous vous demandons d'attendre

en: Topic
fr_FR: Discussion

en: Topic Title
fr_FR: Titre

en: Topic:
fr_FR: Discussion:

en: Topics Made by
fr_FR: discussions crées par

en: Topics:
fr_FR: Discussions:

en: Total database size:
fr_FR: Taille de la BDD:

en: Undo Sticky
fr_FR: -Important

en: Unsubscribe
fr_FR: Souscrire

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Use Captcha for unregistered users:
fr_FR: Utiliser un Captcha pour les utilisateur non enregistrés:

en: Use Forum RSS:
fr_FR: Fil RSS des forums

en: Use SEO friendly URLs:
fr_FR: Utiliser les permaliens :

en: User
fr_FR: Utiliteur

en: User Group successfully added.
fr_FR: Groupe créé avec succès.

en: User Group updated successfully
fr_FR: Groupe mis à jour avec succès

en: User Group(s) successfully deleted.
fr_FR: Groupe(s) supprimé(s) avec succès.

en: User Groups
fr_FR: Groupes

en: User Groups:
fr_FR: Groupes d'utilisateurs:

en: User Level 1 Count:
fr_FR: Compteur de l'utilisateur niveau 1:

en: User Level 1 Title:
fr_FR: Titre d'un utilisateur Niveau 1:

en: User Level 2 Count:
fr_FR: Compteur de l'utilisateur niveau 2:

en: User Level 2 Title:
fr_FR: Titre de l'utilisateur niveau 2:

en: User Level 3 Count:
fr_FR: Compteur de l'utilisateur niveau 3:

en: User Level 3 Title:
fr_FR: Titre de l'utilisateur niveau 3:

en: Username Display:
fr_FR: Pseudonyme:

en: Username:
fr_FR: Pseudonyme:

en: Users added:
fr_FR: Utilisateur ajoutés:

en: Users can reply in locked categories
fr_FR: Les utilisateurs peuvent répondre dans les catégories verrouillées

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Very Hot topic
fr_FR: Discussion très en vogue

en: View Post Here:
fr_FR: Voir discussion:

en: View profile
fr_FR: Voir le profil

en: Views
fr_FR: Vues

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Warnings:
fr_FR: Attention:

en: Website:
fr_FR: Site web:

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: Welcome Guest, please login or
fr_FR: Bienvenue utilisateur invité. Merci de vous enregistrer ou de vous

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
fr_FR: Bienvenue utilisateur invité, publier sur ce forum requiert

en: You are logged in as:
fr_FR: Vous êtes enregistrés sous:

en: You do not have permission to edit this post!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission pour voir cela

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
fr_FR: Vous avez choisi un nom de forum qui existe déjà dans ce groupe, merci d'en spécifier un autre

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
fr_FR: Vous avez choisi un nom qui existe déjà, merci d'en choisir un autre

en: You have email notifications for these Forums:
fr_FR: Vous avez des notifications par courriel pour ces discussions:

en: You have email notifications for these Topics:
fr_FR: Vous avez des notifications par courriel pour ces discussions:

en: You have no Forum subscriptions at this time
fr_FR: Vous n'êtes abonné à aucun forum en ce moment

en: You have no Topic subscriptions at this time
fr_FR: Vous n'êtes abonné à aucun sujet à l'heure actuelle

en: You haven't specified any user to add:
fr_FR: Vous n'avez pas spécifier l'utilisateur à ajouter:

en: You must choose a user group
fr_FR: Vous devez choisir un groupe

en: You must enter a message
fr_FR: Vous devez entrer un message

en: You must enter a name
fr_FR: Vous devez entrer un nom:

en: You must enter a subject
fr_FR: Vous devez entrer un sujet

en: You must select a category
fr_FR: Vous devez choisir une catégorie

en: You must select a user
fr_FR: Vous devez sélectionner un utilisateur

en: You must specify a forum name
fr_FR: Vous devez spécifier un nom de forum

en: You must specify a name for the User Group
fr_FR: Vous devez spécifier un nom pour ce groupe

en: You must specify a user group name.
fr_FR: Vous devez spécifier un nom de groupe?

en: Your last visit was:
fr_FR: Votre dernière visite était le:

en: add new
fr_FR: ajouter nouveau

en: added successfully
fr_FR: ajouté avec succès

en: by
fr_FR: par

en: by:
fr_FR: par:

en: css-value:
fr_FR: Valeur CSS :

en: default
fr_FR: défaut

en: for date formatting.
fr_FR: pour le formatage des dates.

en: in
fr_FR: dans

en: is already in this group
fr_FR: est déjà dans ce groupe

en: minutes before posting again. Please use your browsers back button to return.
fr_FR: quelques minutes avant de poster à nouveau. Utilisez le bouton retour de votre navigateur pour revenir en arrière.

en: on
fr_FR: le

en: on:
fr_FR: le:

en: register.
fr_FR: inscrire.

en: registration.
fr_FR: une inscription.

en: seconds
fr_FR: secondes.

en: to new forum:
fr_FR: vers un nouveau forum :
